Pozytywne myślenie czyni cuda

4 lipca 2018 przez Marcel z 0 komentarzami

Pozytywne myślenie chroni Twoje zdrowie


Negatywne usposobienie jest powszechnie uznawane za szkodliwe dla układu sercowo-naczyniowego, a najnowsze badania wskazują, że pozytywne, optymistyczne nastawienie może przynieść bardzo dobre efekty.

Najnowsze badania prowadzone przez Harvard School of Public Health (HSPH) sugerują, że dobre samopoczucie może zredukować ryzyko ataku serca, udaru mózgu oraz innych niepożądanych dolegliwości związanych z układem sercowo-naczyniowym jak nadwaga czy nadciśnienie.

Wiele poprzednich badań potwierdzało opinię, że pesymistyczne myślenie i negatywne usposobienie, depresja, złość czy wrogość mogą być niekorzystne dla zdrowia serca. Jednak nowy raport – analiza z ostatnich 15 lat – jest pierwszym, tak dużym, systematycznie prowadzonym przeglądem danych na temat pozytywnego myślenia i dobrego nastroju oraz ich wpływu na nasze zdrowie. Autorzy jednak zaznaczają, że brak depresji nie jest równoznaczny z wysokim poziomem optymizmu.

Po analizie ponad 200 przypadków opublikowanych w naukowych bazach danych, PubMed oraz PsycINFO, autorzy odkryli, że optymizm, zadowolenie z życia oraz poczucie szczęścia są powiązane redukcją ryzyka występowania chorób sercowych, a także redukcją pogarszania się dolegliwości. Dla przykładu, najbardziej optymistyczne osoby miały o ponad 50% mniejsze szanse na bycie dotkniętymi chorobami sercowymi niż ich mniej zadowoleni rówieśnicy.

Asocjacja między tymi zależnościami pozostała prawdziwa bez względu na wiek, status społeczno-ekonomiczny, palenie tytoniu i otyłości. Nawet jeśli dana osoba jest otyła, dużo pali oraz ma wysoki cholesterol, wciąż może odczuwać korzyści z dobrego humoru i samopoczucia. Tak, jakby organizm osoby zadowolonej był bardziej odporny na rożnego rodzaju dolegliwości.

Nie wiadomo jednak dokładnie dlaczego pozytywne myślenie ma mieć wpływ na zdrowie. Jedną z teorii jest fakt, że osoby pozytywnie nastawione do życia, optymistyczne, są bardziej zmotywowane do podejmowania różnych czynności (np: plastry na odchudzanie działają z lepszą skutecznością u osób pozytywnie myślących) i mają najczęściej wyznaczony cel w życiu do którego dążą. To powoduje, że zakładając sobie np. wykonywanie aktywności fizycznej, przychodzi im łatwiej się zmusić do działania, niż osobom wychodzącym z założenia, że ich wysiłek i tak zda się na nic. Jeśli jesteś zadowolony z życia, łatwiej jest Tobie ćwiczyć, odżywiać się zdrowo, bądź wysypiać, ponieważ widzisz sens takiego postępowania.

Naukowcy zatem apelują: żeby zapobiec wielu chorobom w przyszłości, już dzisiaj postaraj się docenić to co masz, dostrzegaj drobne rzeczy, które mają dużą wagę w życiu i dają sporo radości. Cóż z tego, że w pracy ubliżył Tobie szef, skoro masz rodzinę, dzieci, przyjaciół i marzenia do realizacji których dążysz. Szef dziś jest szefem, a jutro jego szef może go zwolnić i przyjdzie ktoś lepszy. Myśl pozytywnie!

Pozostaw komentarz